Lampy HID znikną z rynku UE podobnie jak świetlówki. Czym je zastąpić?

Lampy HID znikną z rynku UE podobnie jak świetlówki. Czym je zastąpić?
Artur Różak

Artur Różak

W roku 2023 ze sprzedaży zostało wycofane większość niskoprężnych lamp fluorescencyjnych. Dotyczyło to zarówno liniowych świetlówek głównego szeregu T8, T5 jak również niezintegrowanych świetlówek kompaktowych. Do roku 2027 utrzymano zgody na wprowadzanie na rynek UE niektórych typów lamp dużej intensywności (HID), w tym wysokoprężnych lamp sodowych. Poprzez te działania Unia Europejska dąży do zmniejszenia ilości niebezpiecznych substancji w źródłach światła oraz przyspieszenia transformacji oświetlenia konwencjonalnego na cyfrowe oświetlenie LED, co konsekwentnie przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej na kontynencie. W ofercie Signify dostępne są zamienniki dla wszystkich produktów objętych dyrektywą. W artykule prezentuje ich wybrane przykłady, koncentrując się na alternatywach dla lamp HID.

Jakie produkty obejmie rozszerzona dyrektywa RoHS?

W 2023 roku weszliśmy w kolejny etap wycofywania ze sprzedaży oświetlenia konwencjonalnego w związku z dyrektywą w sprawie ograniczenia stosowania niektórych niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym tzw. RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances).

24 lutego na mocy dyrektywy zaprzestano wprowadzania na rynek Unii Europejskiej:

  • kompaktowe świetlówki niezintegrowane: PL-C, PL-S, PL-T, PL-L, PL-R, PL-Q,
  • liniowe świetlówki o wydłużonej trwałości: T8 Xtreme, T5 Xtra,
  • świetlówki nieliniowe (o specjalnych kształtach): TL5 Circular.

Natomiast 24 sierpnia dołączyły do nich:

  • Kompaktowe świetlówki niezintegrowane o wydłużonej trwałości: PL-C, PL-T, PL-L Xtra,
  • Liniowe świetlówki T8 ,
  • Liniowe świetlówki T5.

Oznacza to, że z europejskiego rynku niemal całkowicie zniknie oświetlenie fluorescencyjne. Wyjątkiem są liniowe świetlówki przeznaczone do oświetlenia awaryjnego, które mogą być wprowadzane na rynek do 2027 (kiedy KE podejmie decyzję o wycofaniu lub kontynuacji), podobnie jak źródła HID (w tym lampy sodowe oraz metalohalogenkowe).

Pragnę przypomnieć, że dyrektywa RoHS nie zakazuje użytkowania wyżej wymienionych produktów, tylko wycofuje je ze sprzedaży na terenie Unii Europejskiej do wyczerpania zapasów.

Energooszczędne alternatywy dla HID

Wymiana oświetlenia sodowego na LED nie zawsze musi się wiązać z kompleksową modernizacją całej instalacji. Produkty Philips MASTER LED HPL zostały tak zaprojektowane pod względem emisji światła, że współpracują z układami optycznymi stosowanymi w oprawach przeznaczonych dla lamp HID, dzięki czemu można je zamontować w miejscu starego źródła światła, zamiast wymieniać całą oprawę. W ten sposób można zmniejszyć zużycie energii nawet o 60% przy minimalnych kosztach inwestycji.

Przykładem miasta, które zdecydowało się na to rozwiązanie jest Stratford-upon-Avon w angielskim hrabstwie West Midlands. Znaczna część oświetlenia została już tam zmodernizowana na LED, ale problemem były historyczne latarnie w zabytkowej części miasta. Choć w teorii możliwa była ich wymiana, prognozowane koszty znacząco przekraczały planowany budżet. Z tego względu wybór padł na lampy Philips TrueForce LED SON-T, które można było zamontować w istniejących latarniach bez konieczności wymiany statecznika lub odbłyśnika. W efekcie jakość oświetlenia w centrum miasta znacząco się polepszyła, a zużycie energii spadło o ponad połowę. Zachęcam do kontaktu wszystkich tych, którzy stoją przed podobnym problemem. Nasi eksperci z chęcią pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania. Pewnym wsparciem może być także nasze autorskie narzędzie do konwersji lamp i sterowników, z pomocą którego można samemu łatwo wyszukać alternatywy dla produktów wycofywanych w związku z RoHS.

Artur Różak

Marketing Manager
Professional Channel
Poland & Baltics

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy do współpracy, podczas której otrzymasz wsparcie w zakresie doboru opraw według wymaganej przez program specyfikacji technicznej, projektu oświetleniowego oraz oferty cenowej.

Martyna Grzybowska

Wsparcie Sprzedaży

martyna.grzybowska@signify.com
+48 532 771 712

Narzędzie wyboru zamienników
dla świetlówek fluorescencyjnych

Skorzystaj z wyszukiwarki zamienników dla wycofywanych świetlówek fluorescencyjnych. Wpisz kod produktu lub wybierz świetlówkę z listy, aby znaleźć właściwy zamiennik LED.

Pobierz narzędzia, które ułatwią dobór zamienników ledowych dla wycofanych świetlówek i opraw downlight

Zapraszamy do zapoznania się z 2 narzędziami w formacie excel, w których znajdziesz aktualną listę produktów LED Philips i PILA. W przypadku braku zamienników informujemy, że prowadzimy prace nad wprowadzeniem ich do oferty.

Dostępne narzędzia zawierają zamienniki źródeł konwencjonalnych:

  • oprawy Ledinaire downlight,
  • tuby LED.

W naszym narzędziu znajdziesz również tuby led w nowej klasie energetycznej A MASTER LEDtube UET8 dostępne w sprzedaży od 27.07.2022 r.

Uwaga: pliki są zabezpieczone hasłem. Aby uzyskać dostęp, wyślij zgłoszenie do martyna.grzybowska@signify.com.

Zapoznaj się z ulotką informacyjną na temat wycofania świetlówek kompaktowych.

Z naszej ulotki dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadzają nowa dyrektywa RoHS oraz rozporządzenie SLR?
  • Jakie produkty Philips zostaną wycofane z oferty – oraz kiedy?
  • Jakimi alternatywnymi rozwiązaniami Philips LED można zastąpić wycofane produkty?